Porównanie

Z flustracji wywołanej krótką wizytą na racjonalista.pl. Z góry przepraszam 😦 za żółć.

Zostaliście ostrzeżeni.

Porównanie poglądów ateistów i fundamentalistów religijnych.

Ateiści Fundamentaliści
Nie dają prawa innym do posiadania innych poglądów religijnych. Ateizm jest jedyną i słuszną drogą.Nie są w stanie zrozumieć że inni ludzie mogą wierzyć w co innego i potrzebować innych przekonań. Nie dają prawa innym do posiadania innych poglądów religijnych. Ich religia jest jedyną i słuszną drogą.
Nie szanują innych poglądów. Nie szanują innych poglądów.
Bezzasadnie uznają że są uciskani w wolnych krajach. ^2 Bezzasadnie uznają że są uciskani w wolnych krajach.
Powołują się na mniej, lub bardziej wydumane, teorie spiskowe ^2 Powołują się na mniej, lub bardziej wydumane, teorie spiskowe
Narzucają się ze swoimi poglądami ludziom o ustalonych od dawna poglądach.
Robią to co prawda w lepszym stylu (Latający potwór spagetti, konta ‚czy wiesz że pójdziesz do piekła?’)
Narzucają się ze swoimi poglądami ludziom o ustalonych od dawna poglądach.
Robią wokół religii wiele zamieszania — składanie aktów apostazji itepe. Robią wokół religii wiele zamieszania — komunie itepe.
Naginają fakty do swoich poglądów ^1 Naginają fakty do swoich poglądów
W dyskusji niejednokrotnie orientują się wobec poglądów dominującej w danym państwie Religii. Cóż że im zaprzeczają. W dyskusji niejednokrotnie orientują się wobec poglądów dominującej w danym państwie Religii.
Uznają (a przynajmniej: powołują się na) poglądy nieuzasadnialne na gruncie racjonalizmu naukowego (np. prawa człowieka) ^3 Uznają poglądy nieuzasadnialne na gruncie racjonalizmu naukowego

1. Cytat z racjonalista.pl:

Ateiści i agnostycy tworzą lepsze społeczeństwa, gdyż jak wykazały badania socjologiczne prof. P. Zuckermana: „Wysoki poziom organicznego ateizmu (czyli ateizmu niebędącego skutkiem indoktrynacji państwowej – przyp.) jest silnie skorelowany z wysokim poziomem zdrowia społecznego, w szczególności z niskim poziomem zabójstw, niskim wskaźnikiem ubóstwa, niskim wskaźnikiem śmiertelności niemowląt oraz niskim wskaźnikiem analfabetyzmu; z drugiej strony jest skorelowany z osiągnięciem wysokiego poziomu edukacji, dochodów per capita, równości płci. Większość narodów charakteryzujących się wysokim stopniem indywidualnego i społecznego bezpieczeństwa ma najwyższe wskaźniki organicznego ateizmu; i z drugiej strony, narody z niskim stopniem bezpieczeństwa indywidualnego i społecznego mają najniższe wskaźniki organicznego ateizmu”

Kiedy ostatnio sprawdzałem to korelacja nie oznaczała przyczynowania, ale wiecie 😉 mogło się zmienić

^2 racjonalista.pl

Czy spotkaliście się kiedyś ze świeckim patronem miasta? Czy Eugeniusz Kwiatkowski, twórca Gdyni, mógłby zostać jej patronem? Patroni miast to święci, nawiedzeni mistycy, biskupi lub zwykli księża. Procedura ustanowienia patronatu jest dwuetapowa. Zbiera się jakieś kółko różańcowe lub inny aktyw kościelny, który lobbuje na rzeczy uchwały Rady Miasta w formie prośby do biskupa o patronat. Biskup nie ma jednak kompetencji w tej sprawie, więc przekazuje ją wyżej – do Watykanu.

^3 W prawach człowieka zapisane są takie rzeczy jak:

  • „Rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i Państwa.”  — raczej nie bardzo jest to do uzasadnienia, są społeczeństwa gdzie funkcjonują inne modele (a w każdym razie były, bywały).
  • „Każdy człowiek ma jako członek społeczeństwa prawo do ubezpieczeń społecznych;” — to już zupełnie z dupy jest!

Jedna uwaga do wpisu “Porównanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s