Za pracę należy się płaca, proste?

Do napisania tego posta skłoniło mnie wymyślenie czegoś takiego jak: „Wolontariat na Euro 2012”, pod tym określeniem kryje się tak na prawdę odwalanie czarnej roboty za friko.Wygląda że coś co jest dla mnie oczywiste wcale nie jest oczywiste dla UEFA i dla innych firm, za pracę należy się płaca — a że wolontariat na Euro jest tak na prawdę pracą to chyba oczywiste.

Dla mnie immanentną cechą wolontariatu jest to że odbywa się on w ramach pewnej osobistej więzi. Jeśli moim polem wolontariatu jest prowadzenie druzyny — to jest oczywiste że buduję pewną osobistą więź z harcerzami i to owa więź jest powodem dla którego ową wolontariacką działalność prowadzę. Jeśli, z okazji na przeprowadzkę Hufca, przez cały dzień noszę pudła pomiędzy dwoma budynkami to nie dlatego że noszenie pudeł jest fajne, ale dlatego że z resztą ludzi w owym Hufcu łączy mnie pewna osobista więź.

Jeśli dwa razy w tygodniu odwiedzam pewną babcię i robie jej zakupy to znów — powstaje pewna więź między dwoma osobami. A jeśli takiej więzi nie ma — to taki wolontariat nikomu dobrze nie zrobi.

Jeśli przez cały dzień mówię turystom podczas Euro gdzie jest ich Hotel to to nie jest wolontariat bo nie ma takiej więzi między wolontariuszem a kibicami (bo się nie znaja) ani między nim a organizacją.

Piewcy wolontariatu którzy mówią że wolontariat jest fajny bo praca sama w sobie jest fajna, po prostu nie mają racji. Fajność czy nie fajność wolontariatu jest wtórna — można robić w ramach wolontariatu rzeczy które same w sobie nie są jakoś szczególnie przyjemne (na przykład kąpać starszą panią, czy być komendantem samodzielnego obozu harcerskiego na 120 osób).

No i polecam posta tahti.

4 uwagi do wpisu “Za pracę należy się płaca, proste?

  • jb pisze:

   Powiedzmy że wolontariusze są w WOŚPie najsłabiej związanym z organizacją ogniwem. Ale jak zobaczysz jak działa sztab to tam raczej wszyscy się znają i lubią!

   • Chodzi też o związek z ideą. Wolontariusze pracujący przy organizacji finału WOŚP wspólnie pracują, żeby zebrać kasę. Tak samo ci, którzy składają puszki, laminują identyfikatory, uczą pierwszej pomocy lub występują za darmo, pomagają zorganizować czy poprowadzić koncert. Te wszystkie działania służą zmobilizowaniu ludzi do tego, aby podzielili się pieniędzmi, a później kupowany jest sprzęt. Zresztą to jest akcja na ogromną skalę i łączy ludzi chęć pomocy. Także jest troszeczkę inaczej, ale nadal wynik imprezy jest czymś więcej niż zyskiem ze sprzedaży biletów.

    Zresztą gdyby po zorganizowaniu euro w Polsce zarobioną kasę by przekazano na fundację dla kontuzjowanych sportowców, to już ten wyzysk „wolontariat” byłby Wolontariatem. A tak mylą się pojęcia.

    A na forum, na którym to tłumaczyłam zapalonym „Euro-wolontariuszom”, już nawet w krótkich słowach, że tam gdzie zysk, a ktoś za darmo pracuje, to wyzysk, zostałam nazwana materialistką. A niestety póki jest na to zgoda, bo wszystko odbywa się pod szyldem wolontariatu nic się nie da z tym zrobić. Ludzie się zgłaszają i sądzą, że to argument za tym, że wszystko jest ok. A nie jest.

   • jb pisze:

    Jeśli chodzi o jakąś taką moralną wartość wolontariatu to owszem prawda że coś takiego powinno być, ale IMHO nie stanowi to wyróżnika wolontariatu per se, ale raczej warunek konieczny jakiejkolwiek działalności. Moja sort of praca na Wydziale Fizyki też ma tą cechę że czyni świat w pewien sposób lepszym — a konkretniej powoduje że mniej matołów może mieć wyższe wykształcenie (zarówno w sensie wycinania matołów ze studiów, jak i w dydaktycznym procesie odmatolania matołów). Co nie zmienia faktu że za darmo bym tego nie robił.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s