Świadkowie Nauki!

Odwiedziły nas dwie panie (chyba świadkinie jechowy, ale tak daleko nasza rozmowa nie zaszła, żebym miał potwierdzenie).

Świadkinie Jechowy (ŚJ): W tym okresie ludzie życzą sobie „wszystkiego najlepszego” lub „dużo szczęścia”. Czy uważa Pan, że kiedy ktoś Panu życzy tak, to ma wpływ na spełnienie tych życzeń?
JB: W sumie to w tym domu ludzie są całkiem szczęśliwi.
ŚJ: To bardzo dobrze słyszeć, Polacy całkiem rzadko to przyznają. A kiedy życzy Pan komuś coś takiego, to czy ma Pan wpływ na spełnienie życzeń?
JB: Najczęściej nie.
ŚJ: A czy jest ktoś kto ma taki wpływ?
JB: Raczej nie.
ŚJ: A czy Bóg nie ma wpływu?
JB: Widzi Pani, ja całkiem w Boga nie wierzę.


ŚJ: No tak, wielu ludzi odeszło od Boga w pod wpływem obserwacji świata, albo tego co robią religie, to co robią religie jest bardzo dalekie od tego co jest piśmie świętym. A dlaczego Pan odszedł od Boga?
JB: Bo jestem empirystą materialistą, zatem wierzę w rzeczy będące wynikiem aktualnego stanu nauki. Gdyby opublikowano solidne studium, z dobrą analizą statystyczną które wykazuje istnienie Boga, to bym rozważył zmianę poglądów.
ŚJ: Ale przecież są rzeczy, których nauka nie wyjaśnia, na przykład mózgu czy sumienia.
JB: To całkiem dobrze chyba wyjaśnia teoria ewolucji.
ŚJ: A czy ewolucja wyjaśnia sumienie, przecież chodzi o przetrwanie najsilniejszego?
JB: Raczej tak, strasznie wczesne prymitywne rozumienie ewolucji! Kiedy rozważymy przeżywalność populacji, okazuje się, że kooperacja jest całkiem sensowną strategią, na przykład stado wilków, w którym wilki się zagryzają nie jest w stanie upolować np. sarenki. Więc optymalna strategia to kooperacja. ([1] – pojawi się ok 11 I 2013).
ŚJ: Ale ewolucja nie wyjaśnia powstania życia. . . TODO REF
JB: Tak, bo ta teoria nie to ma na celu. Ale były badania, w których odtworzono warunki które, według naukowców, panowały na ziemi przed powstaniem życia i za pomocą wystawania tej pierwotnej zupy na działanie wyładowań elektrycznych udało się zsyntetyzować proste aminokwasy…. TODO REF
ŚJ: No tak, ale gdybyśmy mieli taką wiedzę to czy nie potrafilibyśmy stworzyć życia?
JB: Ciekawe, że Panie to poruszyły, ostatnio udało się stworzyć pierwszą syntetyczną bakterię… TODO REF
ŚJ: Ale czy nie powinniśmy umieć stworzyć człowieka.
JB: Ewolucji zajęło to parę milionów lat, nauka zajmuje się tym od co najwyżej dwustu. Dajmy jej drugie tyle.
ŚJ: Ale przecież nauka często błądzi! Tak jak było z tymi wczesnymi ludźmi pochodzącymi od małp, okazało się że kości pochodziły z różnych szkieletów!
JB: Doskonały przykład działania mechanizmu kontroli, nazywanego peer review. Badania naukowe są przeglądane przez innych naukowców, którzy mogą znaleźć błędy lub oszustwa, przecież to inni naukowcy, zapewne, wykryli tamto oszustwo.
ŚJ: Samo pismo święte jest ciekawym polem do badań naukowych. Na przykład, jest tam napisane, że Ziemia jest okrągła, czy że wszystko pochodzi z Energii. Ludzie potrafią z materii tworzyć energie, ale w drugą stronę już tylko Bóg.
JB: Tutaj znów Panią zaskoczę, Fizycy w CERNie są całkiem nieźli w tworzeniu materii z energii. Rozpędzamy taki jon do dużej prędkości, czyli 0.9 i dalej parę dziewiątek, prędkości światła i zderzamy z drugim takim jonem, w wyniku takiej dużej koncentracji energii powstają nam ciekawe cząstki (całkiem materialne).

Ciągnąłbym dalej, ale Hania przyszła na ratunek, nie mi oczywiście.

Początkowo planowałem podać w treści dialogu odnośniki do przytaczanych przeze mnie faktów naukowych, ale okazało się, że tego jest sporo poszczególne więc tezy rozwinę w następnych notkach. Pierwsza ukaże się za tydzień, a następne jak nadążę je pisać.

2 uwagi do wpisu “Świadkowie Nauki!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s