Polska a prawa człowieka, czyli czemu nie głosujemy na SLD

Na początek zaznaczę, że nie rozważałem nie wzięcia udziału w wyborach, nawet mimo braku partii na którą mógłbym oddać głos (w naszej ordynacji sejmowej jednak raczej głosuje się na partię niż na człowieka). Nie rozważam tego z tego prostego powodu że nie-głosowanie to oddanie kawałka głosu ma partie w kategorii: „partie których rządu będą katastrofalne”.

Dziś SLD zaczęło mnie przekonywać, że jest w kategorii „partii której rządy mogą być katastrofalne”.

Słuchałem dzisiaj tej audycji, rozmawiali tam Piotr Najsztub z Włodzimierzem Czarzastym (warto posłuchać). W pewnym momencie Najsztub przycisnął Czarzastego o sprawę więzienia CIA w Polsce. Po długich bojach Czarzasty wydukał coś w stylu:

Jeżeli jeden świr z drugim, bandyci, są w stanie wlecieć samolotem w jakiś budynek, to mamy prawo walczyć wszystkimi metodami.

Ludzie którzy mają takie poglądy nie powinni być u władzy. Ani w grupie trzymającej władzę.

W Polsce obowiązują prawa człowieka, a ostatnim razem kiedy je przeglądałem nie było tam gwiazdki, pod którą małym drukiem dopisano: „Nie dotyczy osób które tajne służby posądzają o terroryzm, bądź inne działania na szkodę państwa”. (złośliwie mogę powiedzieć, kto wie co Włodek Cz. dopisał do tej konwencji w procesie ratyfikacji). Konwencja ta gwarantuje (każdemu człowiekowi — terrorysta też człowiek!) prawo do uczciwego procesu. Na tym stwierdzeniu w zasadzie sprawa powinna się kończyć. Żadne tłumaczenia o tym, że „tam źli ludzie siedzieli”, nie mają sensu. Źli ludzie też mają prawo do uczciwego procesu (i braku tortur też).

Prawo do sprawiedliwego procesu, nie wsadzania do więzienia bez wyroku sądu są najbardziej podstawowymi prawami, na których powinno być oparte poczucie bezpieczeństwa każdego obywatela. Jak mogę czuć się bezpiecznie w kraju, w którym tajni agenci mogą mnie złapać, wywieźć na Kubę i tam trzymać przez 10 lat bez dostępu do adwokata, sądu, procesu, książek, kontaktu z rodziną. . .

Pytanie dlaczego mieliby łapać niewinnego człowieka jest mniej istotne, nikt przecież nie kontroluje tego procesu, więc równie dobrze mogą to zrobić dla podbicia statystyk, albo żeby udowodnić że jednak są przydatni (w sensie: kogoś łapią), albo dlatego że na lotnisku poddałem w wątpliwość sens działania TSA. Skoro nikt ich nie kontroluje, nie potrzebują powodu.W Polsce musieliby szukać jakichś dowodów, ew. preparować je, a w USA po prostu wysyłają ludzi do Guantanamo, czy gdzie tam teraz ich wysyłają, po ich torturach prawdopodobnie bym się nawet przyznał (do tego czego będą chcieli).

Podam teraz dwa fakty, które mogą być ciekawe, wpisałem sobie w TODO żeby potwierdzić i podać linki do badań, więc na razie to jest straszne machanie rękami:

  • Badania przeprowadzone w jakimś stanie USA stwierdzały że w grudniu lawinowo rośnie wykrywalność drobnych przestępstw, np. palenia/posiadania marihuany.  Powody były dwa: święta i koniec roku. Do końca roku policjanci chcieli wyrobić normy, a przed świętami zarobić na bonus. Jest to argument za tym, że skoro nieźle kontrolowana policja jednak podlega pokusie podkręcenia statystyk, to służby pozbawione kontroli również ulegną.
  • Tortury nie są efektywną metodą odzyskiwania informacji. Torturowany człowiek powie wszystko, co torturujący chce usłyszeć. Nie oznacza to, że powie prawdę. Oczywiście nieskuteczność tortur nie jest dobrym argumentem przeciw ich stosowaniu. Dobrym argumentem jest to że tortury są niemoralne.

Note:

Na dziś można to pobrać takim poleceniem (nie, nie znalazłem bezpośredniego linku):

curl ‚http://storage.tuba.fm/load_podcast/97DD3955D3AFCD79ED58A3439A1BEB0E’ -H ‚Pragma: no-cache’ -H ‚Origin: http://images.fm.tuba.pl’ -H ‚Accept-Encoding: gzip,deflate,sdch’ -H ‚Host: storage.tuba.fm’ -H ‚Accept-Language: en-US,en;q=0.8,pl;q=0.6’ -H ‚x-tuba-load: 52E6CF59.B47E.67A1.B62D.1D19.’ -H ‚x-tuba-token: 72.1382.1CB3.FA05.DC19.’ -H ‚content-type: application/x-www-form-urlencoded’ -H ‚Accept: */*’ -H ‚x-tuba: 00/00/01/16/74.mp3’ -H ‚Cache-Control: no-cache’ -H ‚User-Agent: Mozilla/5.0 (X11; Linux x86_64) AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko) Chrome/31.0.1650.63 Safari/537.36’ -H ‚Connection: keep-alive’ -H ‚Referer: http://images.fm.tuba.pl/audycje/swf/pro_podcasts-p.swf’ –data ‚pre=load’ –compressed > foo.mp3

Jedna uwaga do wpisu “Polska a prawa człowieka, czyli czemu nie głosujemy na SLD

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s