Rower jako sybmol statusu

Ostatnio w warszawie rozgorzała dyskusja na temat tworzenia miasta przyjaznego pieszym i rowerzystom a nie samochodom. Moim zdaniem ta dyskusja idzie zupełnie w złą stronę.

Faktem jest że w Warszawie jest za dużo samochodów, faktem jest że samochody zajmują w Warszawie za dużo przestrzeni, dobrze to widać podczas wjazdu z A2 do Warszawy — są tam momenty kiedy człowiek już jest w Warszawie, ale wokół siebie ma tylko asfalt i beton.

Dyskusja ta jednak koncentruje się na zagadnieniu: „Jak zniechęcić ludzi do jeżdżenia samochodem”, proponuje się różne sposoby: Płatne miejsca parkingowe, Mniej miejsc parkingowych, Zwężanie ulic itp. IMO to nie ma sensu, nikt po Warszawie nie jeździ bo lubi, jeżdżą ci którzy muszą.

Prawdziwym pytaniem byłoby: „Jak zachęcić ludzi do używania Transportu Zbiorowego”

Dojeżdżania KM do Warszawy z Milanówka na przykład trwa ok 35minut, dojazd samochodem zajmuje mi ok. 45 minut. Z tym że KM regularnie spóźnia się 15-20minut, a w zimie można na pociąg czekać i godzinę.  Podczas remontów na torach czeka się godzinkę czy dwie. Pozwala to jeździć KM przez te dwa miesiące kiedy już jest ciepło a jeszcze nie rozgrzebali torowiska… oraz przez ten okres kiedy tory już nie są rozgrzebane i jeszcze nie ma mrozów.

Innych kontaktów ze zbiortransem w Warszawie nie mam, ale póki ktoś nie naprawi działania KM będę bronić samochodu niczym Alek niepodległości.

Pada w dyskusji też argument, że ludzie nie opuszczą samochodu ponieważ „samochód jest symbolem statusu”. Powiem tak: mój samochód kosztował mniej niż mój laptop, symbolem statusu jest teraz rower, który mówi: „stać mnie na mieszkanie blisko miejsca pracy”. Szczególnie jak się ogarnie ceny wynajmu mieszkań w Warszawie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s