Papers, please czyli wycieczka do ciemnego PRL

Papers, please jest grą komputerową, w której gracz wciela się w inspektora na granicy pomiędzy dwoma fikcyjnymi krajami wzorowanymi na krajach bloku wschodniego.

Sama mechanika gry jest dość prosta: gra polega na wyszukiwaniu błędów w dokumentach, które przedstawiają osoby próbujące wejść do kraju, i wstawieniu do paszportu odpowiedniego stempla. Za każdy błąd gracz otrzymuje karę finansową. Nie brzmi to porywająco, ale okazuje się być zupełnie ciekawym, wymagającym koncentracji zadaniem.

Grę zupełnie zmienia jednak jeden ekran, na którym pod koniec „dnia pracy” można podsumować zyski (za każdą osobę która przeszła — bądź nie — przez checkpoint) i wydatki (gracz jest jedynym żywicielem rodziny). I nagle gracz ma do podjęcia decyzje takie jak: „czy przepuścić przez granicę kobietę posiadającą paszport który wygasł wczoraj i twierdzi że ucieka przed niesprawiedliwą karą śmierci, czy nakarmić rodzinę”. Nagle gra zaczyna robić się dramatyczna. Oczywiście są tam też inne smaczki, pokazujące działanie komunistycznego systemu niejako od wewnątrz, ale wierzę że część z Was sprawdzi je sama ;).

Gra ta też jest wycieczką do stanu umysłu urzędnika (nie tylko komunistycznego), urzędnika którego nie obchodzi meritum sprawy, ale który musi sprawdzać wewnętrzną spójność dokumentacji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s